Ha hallottál is már a PLC programozásról, most mutatunk 5 érdekességet, ami valószínűleg új lesz neked. Az információmorzsák mellé néhány külső forrást is adunk, ahol tovább bővítheted a tudásodat.
Ahhoz, hogy PLC programozásról beszéljünk, először ismernünk kell magát a PLC-t. A rövidítés a “programmable logic array” kifejezésből származik, amely magyarul progamozható logikai vezérlőt jelent.
Ilyen készülékeket használnak általában gyártósorokon, ezek vezérlik a gépek működését – egy előre beprogramozott / időzített logika szerint. Fő előnye a korábbi relés eszközökhöz képest a rugalmasság: PLC-vel egyszerűbben és gyorsabban megoldható, hogy a gyártósor átálljon egy másik termék előállítására – akár egészen rövid időn belül is. A relés megoldásokkal ez jóval nehezebben lenne megvalósítható, mivel azok fizikailag összeépített logikát tartalmaznak, amely nem programozható.
A PLC viszont kifejezetten a programozhatóság igénye miatt találták ki, így a készülékben tárolt logikai kapcsolatokat bármikor újra lehet programozni. Flexibilitásának hála, az eszköz megjelenése jelentősen előrelendítette az automatizálási iparágat.
Az említett rugalmas programozhatóságnak hála, egy PLC, egy programmal akár több ezer relés illetve időzítő funkcióját is kiválthatja. Ebben a cikkben összefoglalták a PLC-k előnyeit a relés megoldásokhoz képest.
Az első PLC készüléket 1971-ben fejlesztették az Allen Bradley cégnél (ma a Rockwell Automation tulajdonában áll). Ez különösen jelentős áttörés volt abban a korban, amikor a “five hours to find and five minutes to fix” mondás volt jellemző, ami magyarra fordítva annyit tesz, hogy egy hibát öt órába telt megtalálni, viszont csupán öt perc volt kijavítani – utalva a relés megoldások kevésbé felhasználóbarát jellegére.
Ma már számos óriáscég kínálatában megtalálható, ilyen például a Siemens, Mitsubishi Electric, Schneider Electric, ABB, Honeywell, stb.
Ha érdekel a PLC programozás, könnyedén elkezdheted, mivel szerencsére már rengeteg online videó és tananyag is rendelkezésre áll. És akár a gyakorlati részét is tanulhatod online, ugyanis számos PLC szimulátor létezik az interneten.
Egyes PLC szimulátorokkal még a mobilodon is “játszhatsz”, akár egy villamoson ülve. Keress rá Google-ben a “plc simulator online” kifejezésre, vagy nézd meg ezt az angol nyelvű cikket, ahol összegyűjtötték a három legjobbnak tartott PLC szimulátort.
Mi történik egy közlekedési lámpán? A különböző színek egy előre meghatározott logika és időzítés mentén váltják egymást – tehát kézenfekvő a programozható logikai vezérlő alkalmazása. Ha érdekel, hogyan lehet felépíteni a programot 4 irány (észak, kelet, dél, nyugat) és 3 fény (piros, sárga, zöld) felhasználásával, ez a cikk tetszeni fog.
Mára a sok különböző felhasználási terület miatt számos PLC típus elérhető: egyes modellek olyan kis méretűek, hogy a zsebedben is elférnek, míg más típusokhoz a klasszikus szerverekhez használatos rack szekrény szükséges. (A Velocio nevű cég állítja, hogy ők kínálják a világ legkisebb PLC eszközét, amely alig nagyobb, mint 6 x 6 centiméter.)
Viszont ha tudsz PLC programozni, akkor valójában az összeset tudod kezelni, mivel a rajtuk futó logika hasonló, mérettől függetlenül fel tudod használni a tudásod.
Ha érdekel a PLC-k világa, vizsgáld meg a Lenze PLC vezérlőket: a széles termékpalettán különböző felhasználási területhez illeszkedő vezérlőket, és kiegészítő termékeket is kínálnak. A német cég 1947 óta létezik, és professzionális ipari termékeket gyárt.
Szponzorált cikk